Fauna

Fotopast sklapla - 26.4.2019 

Za přítomnosti novinářů z Českého rozhlasu Petr Kadlec vyzvednul fotopast a přinásledné analýze asi 1200 pořízených snímků se zdá, že jsme kromě jiného nafotili i bobří rodinku. Snímek byl pořízen 15.4.2019 ve 20:25 letního času. 
Na dalších snímcích jsou vidět mj. lišky, prasata, srnky, kachny a lidé svědčící mj. o pestrosti fauny v naší krásné zemi hlavně v místech hůře využitelných pro průmyslové zemědělství a lesnictví.
Ze snímků pořízených fotopastí připravil P. Kadlec časosběrné video zajímavé i postupným růstem vegetace v průběhu jarních 4 týdnu na ostrově vytvořeném bobří hrází. Velikost videa je cca. 100 MB ( staženo za 1,5 min. ) a délka 2 min. Video je vhodné i pro děti. Scény se sexuálním podtextem byly na výzvu Rady vlády pro dohled nad obsahem webových stránek neziskových spolků vynechány. Většina zvířat je zachycena "un cul". Jelikož fotopast byla namířena na cca. sever, snad to neznamená potvrzení teorie globálního oteplování migrací zde běžných zvířat na sever. Skoro žádné zvíře se touto stezkou po dobu měsíce nevrátilo . 

 

Fotky ohryzaných stromů od bobrů - 26.3.2019

O víkendu procházeli údolí Sychrovského potoka a Kocáby i jiní a byli také v hledání bobrů resp. jejich činnosti úspěšní. Od známého Petra Kadlece jsem získali fotku dvou nahlodaných stromů někde v údolí. Zřejmě se chystá další hráz

 

Kontrola fotopasti u hráze bobrů na Sychrovském potoce - 23.3.2019

,,zatím lišky místo bobrů"

Po necelých dvou týdnech jsme se rozhodli zkontrolovat, jak fotopast funguje. Hlavně z důvodu použití levných baterek při nemožnosti využití plného počtu vysokokapacitních dobíjitelných baterií ( celkem do fotopasti potřeba 12 ks ). Cestou i na místě jsme potkali několik jednotlivců i skupin, kteří se na hráz bobrů přišli podívat také a byli i rozhodnuti pátrat po bobrech dále po toku Sychrovského potoka a Kocáby.
Fotopast za těch pár dní nasekala v denní i noční dobu cca. 120 fotek. Na dispeji fotopasti se nám zdálo, že ale reagovala na ptáky, pohyby vody, pohyby listů stromů, ale ne pohyby bobrů. Více budeme vědět, až po prohlédnutí fotek na velkém monitoru, což bude možné až po další návštěvě. Kabely na propojení fotopasti s mobily nebyly se správnými zakončeními a na náhradní paměťové kartě z foťáku, jak se ukázalo před její výměnou, byly lechtivé snímky, které autor nechtěl dát z ruky. Takže snímky zatím zůstaly ve fotopasti.
Největším úlovkem naší fotopasti je tak liška, ale je dost dobře možné, že se jedná o noční snímek pořízený při předchozí instalaci fotopasti při mapování pohybu zaběhlé dezorientované feny, kterou nám ve fotopasti nechali ochránci zvířat ze Staré Huti.  
Po zhodnocení dosavadní úspěšnosti jsme se rozhodli fotopast přesunout na ostrov vytvořený v zatopeném údolí a namířit ji ne přímo na hráz, ale na stezku vyšlapanou zvěří, kde odborník na bobří stopy identifikoval mnoho otisků bobřích paciček s charakteristickými třemi drápy. 
I přes relativní neúspěch jsme si užili krásný kousek přírody za našimi humny, což je patrné z přiložených snímků. -vš-
Ne každý spadlý strom v blízkosti svých hrází mají na svědomí bobři a zřejmě je ani kvůli jejich přílišné velikosti nedokáží do svých hrází zabudovat ( zatím )
Oblast dočasného ostrova má charakter lužního lesa zatím bez přítomnosti mračen hmyzu, což se zřejmě při pokračování teplého počasí brzy změní
Hráz na vedlejším rameni Sychrovského potoka vytvářející ostrov v údolí

Cyklovýlet za bobry u Staré Huti - 12.3.2019

            Zimní výpravy na kole závisí na tom, jaké počasí zrovna panuje a zda se netopíte ve sněhu. To je lepší místo kola raději vytáhnout běžky. Tato možnost však letos už v březnu nehrozila, protože samotné počasí spíše připomíná to aprílové, které by mělo být až v dubnu.
            O výskytu bobrů na Sychrovském potoce jsem se dozvěděl vcelku náhodou, ale sdělil jsem informaci o této zprávě i několika členům našeho Okrašlovacího spolku města Dobříše. Nakonec jsme si řekli, že bychom mohli na tyto bobří hráze dojet kouknout. Navíc máme k dispozici i fotopast, která ležela ve skříni bez náležitého využití. Cíl a úmysl zimního výletu byl tedy jasný, zbývalo vybrat den. Hezkých dnů bylo málo a navíc se přiřítil docela slušný vichr a na nějaký výlet o víkendu nebylo ani pomyšlení, tak tedy nějaký den v týdnu. Volba padla na úterý 12.3.2019, protože kromě neděle to měl být jediný den, kdy mohlo být jakž takž slunečno. Jenže jsem musel ráno na kole do práce a to zrovna příjemné nebylo. Naštěstí nepršelo.
            Odpoledne jsme se oba sešli u Lidlu, víc nás nejelo, byla přeci jenom stále zima a odpoledne po práci to byl skoro blbý nápad, ale věděli jsme, kde bobři jsou a tak jsme si řekli, že do čtyř budeme zpátky na Dobříši. Směr byl tedy jasný a zamířili jsme do Staré Hutě a poté dál k Čapkově Strži.  Tedy ne skoro k ní, protože podle popisu měl být přístup k hrázi až přes louku před čtvrtým hamrem. Úspěšně jsme tedy dorazili až ke Kocábě, do které se na neobvyklém místě valilo spoustu vody. Byli jsme blízko, jenže od doby, kdy jsem dostal o bobrech zprávu, se něco podstatného změnilo. Přibylo více vody, a proto se nám nepodařilo z této strany k bobří hrázy dostat. Přesto jsme si užili neobvykle výjevy zatopeného údolí. Bobři se prostě činili.
            Co tedy dál. Nebylo tady žádné vhodné místo, kam takovou fotopast dát, takže obrat. Návrat k rozcestí a jet přímo k rybníku Zájezku, kdy cesta kolem něj by nás mohla zavést na druhou stranu dnes zatopeného údolí. Mosty však nejsou po zimě zrovna pevné. Tak to byl občas adrenalin. Čas se však krátil a z krátkého výletu se stávala dobrodružná cesta za tím, kde by to mohlo asi být. Zájezek jsme měli za sebou a drželi jsme se na kole trasy naučné stezky a snažili se vyhnout popadaným stromům. Opět jsem se dostával do situace, kdy jsem se chtěl vrátit, protože teplota začala zase klesat a já se dokážu zpotit i v mrazu. Stezka nás zase zavedla ke Kocábě a hráz zase nikde, prudké zákruty dávaly čest svému druhému jménu „Hadí řeka“, ale my jsme chtěli spíše najít Sychrovský potok. Kam tedy.
            Nakonec jsme se rozhodli opustit cestu a překročit nevelký vrch a za ním byl konečně náš hledaný potok. Koukali jsme zase na zatopené údolí, ale tentokrát z druhé strany. Stačilo jít kousek proti toku potoka a už jsme se mohli dívat na bobří hráze, kterých bylo více než dvě a bobři se rozhodně snažili víc, protože vody rozhodně v potoce přibylo. Někdo by mohl namítat, že je přítomnost bobrů škodlivá, ale na tomto místě nemají co zničit. Navíc přispívají k zadržování tolik potřebné vody v přírodě. Už stačilo jenom najít vhodné místo na umístění fotopasti a vydat se domů. Až se sem zase vydáme, abychom zjistili, zda jsme nějakého bobra na fotopast chytli.
            Nebudu zde popisovat přesnou cestu k bobrům, protože se obáváme, aby si nějací hrdinové neřekli, že by bylo fajn něco takového zničit, ale když jsme se vraceli, zjistili jsme, jak to bylo blízko a tak za půl hodiny bychom to při správné volbě přístupové strany potoka asi zvládli. Nazpět jsme se zastavili v jedné z místních restaurací a dali si něco na zahřátí, vždyť je přeci jenom ještě zima. Pokud by jste se někdy příště s námi chtěli vydat, stačí se ozvat na našich facebookových nebo webových stránkách.
Petr Kadlec a Vláďa Šprungl, Okrašlovací spolek města Dobříše.  
Zatopené louky podél Sychrovského potoka naznačovali činnost bobrů. Ale co když by to byl pouze běžný stav při zvýšeném průtoku v potoce
Po zvýšení hladiny Sychrovského potoka vlivem bobří hráze si část jeho vod našla cestu do Kocáby novým řečištěm přes louku
První známkou, že jsme na návštěvě u bobrů správně, je jejich dílo zvané hrad. Zde je ještě na suchu a zřejmě by správně měl být částečně zatopen, což je zřejmě jeden z důvodů stavby hrází - zvýšení bezpečnosti hradů
Dominantou části údolí Sychrovského potoka je uschlý strom poskytující zázemí další fauně a flóře 
Až zpětně jsme zjistili, že mezi stromy pod protějším svahem údolí, je hledané bobří dílo. Slyšeli jsem sice zvuk horské bystřiny při přetékání vody přes hráz, ale kvůli špatné výbavě ( zimní boty a ne holínky ) nás čekalo ještě poměrně dlouhé putování na druhý břeh
Dřevěné neudržované lávky vydrží v přírodě pouze několik let. Většinou svým měnícím se vzhledem varují před svým kolapsem. Ten nastává většinou při nějaké významnější zátěži. Dle zápisu z jednání rady obce Huť byl objednán pochůzkář, místní občan V.N. ( ročník 1973 ), který podle posledního vážení v 01/2019 měl 162 kg, k opakovaným měsíčním zatěžovacím zkouškám celkem 7 lávek v katastru obce na obecních nebo turistických trasách. Ze zápisu vyplývá, že jeho riziková činnost je pojištěna u významného ústavu. Není čas podobnou službu zavést i na Dobříči, aby se obéznější část obyvatelstva Dobříče nebála procházek po okolí ( a tím dále nezobezitňovala )? 
Některé provizorní opravy mohou kolaps lávek urychlit. Blahopřejeme. Brod vedle funguje.
Cestou za bobry jsme museli překonat i několik spadlých stromů od větru naštěstí v místech a rozsahu, které umožnily další celkem nerušené pokračování cesty
Při výpravě za bobří hrází jsme si překonávání Kocáby mohli odpustit ( zajížďka ), ale zase jsme byli obohacení krásnými scenériemi lužního lesa
Meandry Kocáby pod soutokem se Sychrovským potokem brání vzniku hospodářského lesa a zachovaly si místy charakter lužního lesa
Některé lávky přes Kocábu lze překonat s kolem pouze nafukovacím
Pohled na Sychrovský potok v původním řečišti a dále v louce pak i na alternativní řečiště v důsledku stavby bobrů
Hráz na původním řečišti Sychrovského potoka 
Místo na hráz si bobři asi nevybrali nejlépe. V plochém údolí jim voda utíkala dále do luk a hráz tak bylo nutné stále rozšiřovat. V určité fázi se ale možná přesunuli jinam, kde jsou podmínky pro zadržení vody příznivější. 
Hráz na vedlejší větvi řečiště Sychrovského potoka svádějící částečně vodu potoka ze zatopených luk
Podle informací našeho zdroje se hráz má nacházet v blízkosti bobry podťatých stromů s charakteristickým uhlodáním ve tvaru přesýpacích hodin, které my jsme u hráze, kterou jsme našli, nenašli. Zřejmě dále na Kocábě budou i další hráze
Špatné nastavení fotopasti může úlovky výrazně zmenšit nebo naopak nepřehledně navýšit ( obě varianty jsme již zažili a uvidíme, jak se fotopast podařilo nastavit v této lokalitě - tentokráte jsme na to byli dva, ale nechvalme dne před záběrem )
Osazená fotopast zajištěná zámkem na stromě nad střední částí hráze pod zvěří ( a možná i bobry ) vyšlapanou cestičkou k potoku. Snad zde budou mít bobři ještě nějaké nutkání hráz nastavit, když jim voda utíká přes louku, a zvýšit hladinu by zde znamenalo hráz podstatně rozšířit.

 

 

Bobři v okolí Dobříše - úterý 12.3.2019 - cyklovýlet ( pozvánka )

Dle spolehlivého zdroje byli zaznamenáni bobři v okolí soutoku Kocáby se Sychrovským potokem pod Strží. Zkusíme si tuto informaci ověřit instalací spolkové fotopasti v místech jejich předpokládaného výskytu. Sraz na kolech je 12.3.2019 ve 14:30 u restaurace Na Prachandě v Dobříši a ev. 14:45 u mostu přes Kocábu nad soutokem se Sychrovským potokem. V případě účasti na akci kontaktujte P. Kadlece nebo V. Šprungla ( 776 118 183 ). Změny vyhrazeny

 

 

Děkujeme všem kteří se podíleli a vypomáhali na našich akcích.